RockShox Vivid R2C & Vivid Air 2014
RockShox пуснаха новият маслен и въздушен Vivid, съответно R2C и Air. Промените са драстични сравнение с моделите от предишните години и предложението им звучи примамливо, но… Дали ще може да си го позволите?
Хидравликата и на двата шока е изцяло променена, нещо за което отдавна беше време да се види от американската компания. По принцип настройките си остават същите – 2 рибаунда и компресия (както при Vivd 5.1), но начина, по който маслото преминава през различните части на шока е различен.
Характеристики:
Vivid R2C
Тегло: 468гр за 222х70мм шок без пружина
Настройки: Рибаунд в началото и края на хода, нискоскоростна компресия
Размери: 200×57, 216×63, 222×70, 240×76, 289×67
Пружина: метална пружина
Настройка на пружината: чрез натягане
Материал: Алуминий
Двата рибаунда са добре познати на използващите Vivid и Boxxer – един рибаунд за началният ход на шока и един за края му. Накратко може да регулирате колко бързо/бавно да се разгъва шока в зависимост от това къде се намира буталото спрямо тялото на шока.
Има една компресия – нискоскоростна, чрез която може да регулирате буквално казано твърдостта на шока при сгъвания с ниска скорост, например при въртене.
Counter Measure – според RockShox тази добавка към новите им шокове подобрява драстично работата на рамката, защото позволява увеличаване на чувствителността към неравности на шока. Т.е., ако до сега шокът ви не е реагирал особено на камъчета и т.н. то сега непременно ще го направи. Но дали? Всъщност това е негативна пружина в тялото на шока, която спомага на буталото да влезе по-лесно в началото на хода на шока и да намали или елиминира съпротивлението, което оказват О-пръстените (оплътненията).
Rapid Recovery – отново нещо интересно, подобреният маслен Vivid реагира много по-бързо при преминаване през бабуни и ви гарантира, че ще подобри сцеплението със земята като задната гума на колелото ще успява да проследи терена и окачването няма да се ‘смачка’. Интересно, нали? Какво ли прави рибаунда тогава?! (бел. – рибаунда регулира скоростта на разгъване на шока)
Характеристики:
Vivid Air
Тегло: 530гр за 216х63мм шок
Настройки: Рибаунд в началото и края на хода, нискоскоростна компресия
Размери: 200×57, 216×63, 222×70, 240×76
Пружина: Twin Tube Solo Air
Настройка на пружината: чрез налягане
Материал: Алуминий
При въздушния Vivid настройките и новостите седят по същият начин. Много хора отчитат като огромен плюс по-ниското тегло на въздушните шокове, което е така, но малко взимат под внимание колко по-различен е един такъв шок от стандартния маслен. Въздушните шокове са прогресивни, докато маслените се считат за линейни. Т.е. докато се сгъва самият шок, с всеки изминат сантиметър ще става все по-трудно и по-трудно да се достигне целия ход. За това трябва да се внимава с каква рамка се комбинира, някои са направени за въздушни шокове, но други не са. Като друг минус може да се отчете загряването на въздуха при по-дълго спускане. Това довежда до увеличаване на налягането във въздушната камера, което довежда до по-твърд шок. RockShox твърдят, че са намалили този ефект чрез “Hot Rod”, част в шока, която е направена от термопластична смола, която променя големината си според температурата в шока и позволява по-лесен поток на въздух. Въпреки това почти никой не кара с такъв шок на световната купа и има защо.
Новата политика на RS за тези 2 шока е меко казана странна. Ако имате 397 евро и 622 евро (каква малка разлика в цената!) може да си поръчате някой от двата шока единствено и само, ако ви има в списъка на RS с регистрирани състезатели с лиценз. Огромна глупост или има замисъл зад това условие?
Ето списък с част от хората, които имат правото да карат с такъв шок:
По-техни думи 97% от каращите не могат да използват напредналата технология в двата шока, за това се обръщат към останалите 3%, които имат лиценз и се водят полу-професионални или професионални карачи. И тук идва интересния момент, че тези състезатели в голяма част са спонсорирани или от RS или от FOX.